Dette vil dere ikke gå glipp av: Snart er det UiAs grunnlovsuke, og alle inviteres til Filosoficafé mandag 24.3. kl. 16.15 på Østisa (UiA, Campus Kristiansand).
I 2014 feires Grunnlovens 200 år. Imidlertid får selve grunnlovsteksten større fokus enn årene etter 1814 eller Grunnlovens relevans i dag. Dette har reist debatt om Grunnlovens språk så vel som innhold bør oppdateres, siden samfunnet har blitt stadig mer mangfoldig og globalisert.
I Grunnlovens § 2, den såkalte verdiparagraf, listes «kristne» og «humanistiske» verdier opp før menneskerettigheter, demokrati og rettsstat. Spørsmålet er om dette gjør at den norske grunnlov er på kollisjonskurs med dagens komplekse Norge, eller om Grunnloven nettopp bør forbli uendret for å være et nasjonalt symbol særlig etter 22/7?
Gå gjerne inn å like på Facebook-sidene til hhv. Filosoficafé og Grunnlovsjubileet på Agder.