LUNAR driver sisters og kompisgrupper i Lillesand og Kristiansand. Navneskiftet innebærer at gruppen nå utvider fra å drive jentegrupper, til også å blant annet organisere guttegrupper og kvinnegrupper for minoritetskvinner.

Sisters ble startet i Lillesand i 2008. Siden har man opplevd en veldig vekst i både antall medlemmer, frivillige og ikke minst aktiviteter.
«Behovet var åpenbart allerede fra begynnelsen», sier leder Lene Mordal i sitt åpningsinnlegg. «Vi hadde 10 plasser – 60 jenter meldte sin interesse».
LUNAR står for Likestilling, Utvikling, Nettverk, Aktivitet, Relasjon. Lanseringsfesten var lagt til Amfiet i Rådhuskvartalet hvor det nye navnet og tilbudet ble feiret med kaffe og kake sammen med ordfører Arvid Grundekjøn, en rekke LUNAR-frivillige og mange fremøtte som fikk se filmer, bilder og høre om alle de ulike aktivitetene som gruppene har gitt seg i kast med.
Publikum fikk høre om tilbudet både fra de frivillige, men også fra jenter som er med i slike jente-grupper. Det var både rørende og inspirerende innspill. Særlig for mennesker med minoritetsbakgrunn, er slike grupper en fantastisk mulighet til å få venner og bygge nettverk.

Organisasjonen er partipolitisk og religiøst uavhengig. De jobber mot mobbing, mot seksuell trakassering, for inkludering, for likestilling mellom kjønnene, mot tvangsekteskap og æresrelatert vold og ønsker å være kriminalitetsforebyggende.
Det frivillige arbeidet som legges ned tilsvarer 4 årsverk – noe som selvfølgelig betyr mye for kommunene. Dette poengterte også ordfører Grundekjøn og takket dem for innsats og ønsket dem lykke til videre med det fantastiske arbeidet som gjøres i LUNAR.
«Vi er opptatt av å gjøre verden litt bedre» avslutter Lene Mordal. Det er et budskap jeg mener publikum tok inn over seg denne tirsdags formiddagen.
Fakta:
LUNAR: Politisk og religiøst uavhengig organisasjon som er åpen for alle. Forebyggende og nettverksskapende arbeid med jenter, gutter og kvinner.
www.lunargrupper.no
Se filmer om og av Lunar
her.